01
Çrş, Ara
27 Yeni Haber

Ahmet Turan Kılıç’a Af

Ahmet Turan Kılıç’a Af

Gündem

1993 yılında gerçekleşen Madımak Oteli yangınının faillerinden birisi olan Ahmet Turan Kılıç, önce idam cezasına, daha sonra ise ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılmıştı. Tutuklu bulunduğu cezaevinde, çeşitli sağlık sorunları yaşayan 86 yaşındaki Ahmet Turan Kılıç’ın kalan cezası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaldırıldı. Sağlık sorunları nedeniyle cezası affedilen Kılıç’ın ailesi, kararı büyük bir sevinçle karşıladı.

Madımak Katliamının Faillerindendi

1993 yılında Madımak Oteli'nin yakılmasıyla, aralarında yazar ve şairlerinde bulunduğu, 33 kişi hayatını kaybetmişti. Madımak davasının hükümlüleri arasında olan ve o dönem yargılanan Ahmet Turan Kılıç, önce idam cezasına çarptırılmıştı. İdam cezasının kalkmasıyla, Kılıç'ın cezası ağırlaştırılmış müebbet cezasına dönüştürülmüştü.

Tutuklu bulunduğu cezaevinde bir süredir sağlık sorunları yaşayan 86 yaşındaki Kılıç için çeşitli sivil toplum örgütleri af talep ediyordu. Ahmet Turan Kılıç için alınan karar dün Resmi Gazete ’de yayınlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Turan Kılıç’ın kalan cezasını yaşadığı sağlık sorunları sebebiyle kaldırdı.

Sağlık Sorunları Yaşıyordu

86 yaşındaki Ahmet Turan Kılıç, tutuklu bulunduğu cezaevinde bir süredir çeşitli sağlık sorunları yaşıyordu. Kılıç’ın cezası, Adli Tıp Kurumu’nun verdiği raporla, Anayasanın 104’üncü maddesinin 16’ncı fıkrasının hükmüne bağlı olarak kaldırıldı. Kılıç’ın kalan cezası, yaşadığı sağlık problemleri sebebiyle affedildi. Bir süredir af çağrısı yapan Ahmet Turan Kılıç'ın ailesi, alınan kararı büyük bir sevinçle karşıladı.

İlginizi Çekebilir