28
Prş, Eki
26 Yeni Haber

Af Düzenlemesi Meclise Geliyor!

Af Düzenlemesi Meclise Geliyor!

Gündem

MHP ve AK Parti tarafından hazırlanan infaz paketi meclise ulaştı. Paketin bu haliyle geçmesi halinde 90 bin kişinin tahliye edilmesi bekleniyor. Kadına karşı şiddet suçaları, kasten adam öldürme, terör suçları, cinsel suçlar ve uyuşturucu madde ticareti suçlarına pakette yer verilmedi. 65 yaşının üstündeki mahkumlar kalan cezalarını evinde geçirecek.

Meclis Başkanlığına sunulan infaz düzenleme paketine dair ayrıntıları, Ak Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan açıladı. 5 suçun bu indirimden yararlanmayacağını söyleyen Özkan, 0-6 yaş çocuk sahipleri ve 65 yaşın üstündeki mahkumların kalan cezalarını evlerinde geçireceğini ve toplamda 90 bin kişinin bu indirimden faydalanacağını söyledi.

Özkan’ın yaptığı açıklamadan kimi başlıklar şunlar;

“11 Kanun Değişikliği İçeriyor”

“İnfaz paketinde yürüttüğümüz çalışmanın sonuna geldik ve hazırladığımız düzenlemeyi Meclis Başkanlığına ilettik. Bu süreci yürütürken öteki siyasi partilerle istişare ederek fikirlerine başvurduk… Uyuşturucu, cinsel suçlar, terör, kadına şiddet ve cinayet suçlarını kapsam dışı bıraktık.

Denetimli Serbestliğin cezasızlık olarak algılanmasının önünü alıyoruz. Hüküm giyilen suça orantılı denetimli serbestlik düşünüyoruz. Denetimli serbestliği 2 yıldan 3 yıla çıkarıyoruz. İyi hal incelemelerinin kapsamını genişletiyoruz.

Konutta Ceza Sisteminden İki Grup Yararlanacak

Paket ile hastalar, kadın ve çocuklar için yeni bir düzenleme düşünüyoruz. 0-6 yaş aralığında çocuk sahibi kadınlar ve 65 yaş üstündeki yaşlıları ve öz bakımını sağlayamayacak kadar hasta olanların infazını evde olanaklı duruma getiriyoruz.

Koronavirüs nedeniyle cezası açık cezaevinde infaz edilen hükümlülerle alakalı kalan cezaların evde tamamlanması düşünülüyor.

90 Bin Kişi Yararlanacak

Hazırlanan paketten yararlanan kişi sayısı 45 bin. Ayrıca koronavirüs sebebiyle açık cezaevinden ev hapsine geçeceklerle birlikte bu rakam 90 bin’i buluyor. Konu ile ilgili önergemizi sunduk. Bu önerge Adalet Başkanlığında ele alınacak ve çağrı yapılacak. Bu görüşme Perşembe günü gerçekleşecek. Önümüzdeki hafta itibariyle bu konuyu meclis genel kurulunda görüşmeye başlamış olacağız..”

İlginizi Çekebilir