28
Prş, Eki
27 Yeni Haber

ABD Ordusu Geri mi Geliyor?

ABD Ordusu Geri mi Geliyor?

Gündem

Suriye'nin kuzey bölgelerinden çekilme kararı kapsamında hareket eden ABD ordusunun bazı unsurlarının yeniden bölgeye girdiği haberleri geldi. Türkiye'nin, Suriye kuzey bölgesinde amaçladığı güvenli bölgeyi oluşturmak için uygulamaya koyduğu Barış Pınarı Harekâtı esnasında, bu bölgeden çekilme kararı alan ve unsurları çeken ABD ordusunun, son olarak Kobani'nin güney bölgesine küçük bir birliği gönderdiği öğrenildi.

Sekiz Zırhlı Araç

Türkiye tarafından gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekâtı esnasında Suriye kuzey bölgesinden çekilen ABD ordusuna ait bazı unsurlarının tekrar bölgeye girdiği anlaşıldı.

Önceki gün yaşanan hareketli anlarda, sekiz adet zırhlı araçta toplam 30 kadar ABD askerinin, Kamışlı ilçesi güneybatısında kalan Tel Baydar üssüne geri girdiği görüldü. ABD ordusu adı geçen bu üssü, Barış Pınarı Harekâtı başladıktan sonra diğer askeri üsler gibi boşaltarak askerlerini geri çekmişti.

Geçiş Sırasında Rejim Unsurları Çekildi

Tel Baydar üssünden araçlarıyla birlikte hareket eden ABD askeri unsurları, konvoylarında bulunan boş tırlarla beraber, bölgedeki M4 karayolu üzerinden önce Tel Temır'a ve peşinden Ayn İsa'ya ulaştı. ABD askerlerinin yaptığı bu geçiş esnasında, M4 karayolu üzerinde bulunan rejim unsurlarının ise geri çekildiği görüldü. Ayn İsa'dan sonra yola devam eden ABD askeri unsurları, Sırrin adlı beldeye gelerek burada bekleyişe geçti.

Türkiye sınır bölgesine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Sırrin ve bu beldenin yakınındaki Sebit köyünde daha önceden ABD askeri üsleri vardı. ABD ordusu, bu askeri üsleri de Barış Pınarı Harekatı esnasında boşaltmıştı.

İlginizi Çekebilir