19
Sal, Eki
21 Yeni Haber

ABD İnsansız Savaş Uçağının Vidyosunu Yayınladı

ABD İnsansız Savaş Uçağının Vidyosunu Yayınladı

Gündem

ABD Hava Kuvvetleri, en son savaş uçağı olan XQ-58A Valkyrie'nin ilk fotoğraflarını yayınladı. 76 dakikalık açılış uçuşu 5 Mart 2019'da Arizona'daki Yuma Proving Grounds'ta gerçekleşti.

Hava Kuvvetleri ilk uçuşun 15 saniyelik kısa bir videosunu yayınladı.

Uçağı, askeriye hızlı ve ucuz bir şekilde yeni uçaklar geliştirmeyi amaçlayan Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı'nın (AFRL) Düşük Maliyetli Özel Uçak Teknolojisi (LCAAT) programı için geliştirmiştir. AFRL’nin XQ-58A Program Müdürü Doug Szczublewski, “XQ-58A, düşük maliyetli keşif, taarruz ve elektronik harp olanaklarını sağlayacağını ve operasyonlara destek olacağını duyurdu.

XQ-58A uçağının bildirildiğine göre, 3.000 mile yakın menzile sahip ve hem hassas güdümlü bombalar hem de gözetim ekipmanı taşıyabiliyor. 

The Drive'daki Tyler Rogoway'ın geçen hafta “Sadık Kanat Arkadaşı” ismiyle insansız savaş uçağını dünyaya duyurmuştu. Uçak havalanırken roket gibi dikine havalanıyor ve paraşütle yere iniyor, yani iniş ve kalkış için piste ihtiyacı yok. Uçağın yapımına yaklaşık 2.5 yıl önce başlandı, projesi gizli bir şekilde yürütülüyordu. Uçağın aerodinamik performansı, iniş ve kalkış sistemleri için 5 testten daha geçeceği bildirildi. Uzun menzilli insansız hava haracı sesten yavaş ama oldukça yüksek hızda uçuyor.

XQ-58A Valkyrie programının maliyeti halka açıklanmadı, ancak en iyi tahminler bütçeyi uçak başına yaklaşık 2-3 milyon dolar olarak belirledi.

 

İlginizi Çekebilir