17
Pz, Eki
28 Yeni Haber

ABD'den İtiraf Gibi Açıklama

ABD'den İtiraf Gibi Açıklama

Gündem

Geçtiğimiz gün ABD'de gerçekleşen koalisyon toplantısında ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in açıklamaları gündeme damgasını vurdu. Jeffrey'in açıklamaları terör konusunda açıklamadan çok itirafı anımsattı.

Geçici Destek Veriyoruz

ABD Suriye temsilcisi James Jeffrey ve ABD Terörle Mücadele Temsilcisi Nathan Sales konferans sonrası basınla biraraya geldi. Gazetecilerin Pkk terör örgütü lideri Mazlum Kobani diğer adıyla Ferhat Abdi Şahin'e destek vermelerine ilişkin sorusuna Jeffrey cevap verdi.

Jeffrey açıklamalarında; kişilere destek vermediklerini ancak geçici süreliğine DEAŞ'a karşıt olarak, Sdf ve yönetimine destek verdiklerini açıkladı. Bizim isteğimiz DEAŞ'ın yenilmesidir. Suriye'ye yönelik adil bir seçim istiyoruz dedi. BMGK'nin 2254 sayılı kararı uyarınca Kahire ve Oslo ile görüşmelerimiz sürüyor açıklamasını yaptı.

Türkiye'den Güvenceler Aldık

Basınla yapılan söyleşi sırasında bir basın mensubundan, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatından sonra güvenli bölge olarak nitelendirilen alana mültecilerin yerleştirilmesi ile ilgili bir soru geldi. Jeffrey, bu soruya ise Türkiye'den bazı güvenceler aldıklarını söyledi. O bölgeden Kuzey Suriye'ye gelen mültecilerin geri gönderileceğini ve sürecin kurallara uygun olarak tamamlanacağını açıkladı.

Kuralların ise Birleşmiş Milletlerin, Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından belirlenmiş olan kurallar olduğunu ifade etti. Kendilerinin konuyla ilgili Türkiye'yle iletişim halinde olduklarını belirtti. Bu bölgeye yerleşmek isteyen bir grubun DEAŞ'tan kaçan kürtler bir kısmının da YPG terör örgütü üyeleri olduğunu açıklayan Jeffrey, karara uygun işlem yapılacağını dile getirdi.

İlginizi Çekebilir