28
Prş, Eki
26 Yeni Haber

ABD Büyükelçiliği’nden Konsolosluğa İlişkin Açıklama

ABD Büyükelçiliği’nden Konsolosluğa İlişkin Açıklama

Gündem

ABD Adana Konsolosluğu çalışanları olan C.G ve C.Y. isimli şahıslar, 31 Ekim 2019 tarihinde Cadılar Bayramı kutlamaları sebebiyle, sosyal medyada bir video paylaşmışlardı. Paylaşılan videonun içeriğinde, İslami değerlerle ilgili kullanılan bazı ifadeler, sosyal medyada tepki çekmişti.

ABD Büyükelçiliği, C.G ve C.Y adlı konsolosluk çalışanlarının yayınladıkları videoyla ilgili bir açıklama yaptı. Büyükelçilik yaptığı açıklamada, videonun tamamen kişisel amaçlarla çekilmiş ve yayınlanmış olduğunu, ABD hükümetinin resmi görüşlerini hiçbir şekilde yansıtmadığını söyledi. Çalışanlarının dini inançlara saygısız tutumlarından üzüntü duyduklarını da belirttikleri açıklamada, iki konsolosluk çalışanının Türk Vatandaşı olduğuna değinildi. Açıklamada ayrıca, ilgili kişilerin görüntüleri kendi kişisel sosyal medya hesaplarından yayınladıkları ve ABD Hükümetinin görüşlerini yansıtamayacakları da belirtildi.

Haklarında Soruşturma Açıldı

Her iki konsolosluk çalışanı videonun yayınlanması ve videoya yağan tepkiler nedeniyle, Adana Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından gözaltına alınmış, ifadeleri alındıktan sonra da serbest bırakılmışlardı. İki konsolosluk çalışanı ile ilgili Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’da bir açıklama yayınlamıştı. Cumhuriyet Başsavcılığı açıklamasında, sosyal medya yayınlarını ihbar kabul ettiklerini ve videoda yer alan iki kişi hakkında ‘dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan soruşturma başlatıldığını belirtmişti.

Kâbe Fotoğrafı Kullanıldı

Söz konusu videoda, bir kadın ve bir erkek, üzerinde Kâbe resmi bulunan zemzem suyu şişesini tutarak günahlardan arınmak için zemzem suyu içilmesi gerektiğini söylüyorlar. Görüntülerin devamında, geleneksel Arap kıyafeti içerisinde olan erkek elindeki içki bardağını göstererek ‘bunu da için’ diyerek kadehi gösteriyor.

İlginizi Çekebilir