19
Sal, Eki
24 Yeni Haber

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Gündem

Dünya Kadınlar Günü, her yıl 8 Mart gününde kutlanmaktadır. Bu günün çıkışı konusunda 3 efsanevi görüş yer almaktadır.

Bunlardan birincisi, 1857 tarihinde New York'da dokuma fabrikasında işçi olarak çalışan kadınlar düşük ücret ve uzun çalışma saatleri sonucunda artan iş yükünü protesto etmek için topluluk halinde yürüyüş yaparlar. Bunun sonucunda polis ile karşı karşıya gelen işçiler yürümeye devam etme isteği sonucunda polislerin şiddet kullanarak işçileri dağıtması.

İkincisi ise, Amerikalı işçi kadınların 8 saatlik iş gününe karşı ve kadınların siyasal hak talepleri için mücadele ederken, Şubat 1908 yılında yine Manhattan'da çalışan işçi kadınların grev yapması sonucunda polislerin şiddet kullanarak kadın grevcileri dağıtmasıdır.

Üçüncü efsane ise, 1909 yılında yine New York'da dokuma işçici olarak çalışan kadın işçilerin, işten çıkartılışlarını protesto etmek için toplu şekilde fabrikayı işkal etmelerine üzerine çıkan yangında 129 kadının hayatını kaybetmesidir.

Bu 3 efsaneden geldiği söylenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü 1910 yılındaki II. Enternasyonal Kongresinde Clara Zetkin'in önerisi ile Uluslar arası Emekçi Kadınlar Günü olarak ilan edilmiştir. 1910 yılından günümüze kadar 8 Mart Dünya kadınlar günü olarak kutlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir