06
Pzt, Ara
27 Yeni Haber

65 Yaş Üstü Olanlarda Bilet Parası Ödeyecek

65 Yaş Üstü Olanlarda Bilet Parası Ödeyecek

Gündem

65 yaş üstü vatandaşlara yönelik düşünülen yeni düzenleme ile yoğun mesainin bulunduğu sabah ve akşam saatleri içerisinde toplu taşıma kullanmaları halinde tam bilet parası ödemeleri öngörülüyor. Bu düzenlemenin Meclis'e önümüzdeki günlerde sunulması bekleniyor.

Şehir içi sağlanan toplu taşıma hizmetinden indirimli veya ücretsiz olarak faydalanan 60 ve 65 yaşın üstünde bulunan vatandaşların yoğun mesai yaşandığı saatler olan sabah ve akşam vakitlerinde tam bilet parası ödemelerini zorunlu duruma getirecek yeni yasal düzenleme geliyor.

Mesai Saatinde Tam Bilet

AK Parti tarafından hazırlıkları yapılan ve suya, emlak vergisine, temizlik vergisine, Motorlu Taşıt Vergisine, konut sigortasına değişik oranlarda zam öngören taslak düzenleme ile 60 yaş üstünde bulunan vatandaşların şehir içi toplu taşımadan yararlandıkları avantajlara da kısıtlama geliyor.

Bu yeni düzenleme yasalaşırsa, mesai başlangıç saatlerine ya da mesai bitiş saatlerine yakın zamanlarda toplu taşımayı kullanacak 60 ve 65 yaş üstünde bulunan vatandaşlar bu araçlardan indirimli ya da ücretsiz olarak yararlanamayacak ve tam bilet parası ödeyecek.

Çok Sayıda İnsanı İlgilendiriyor

Memur kenti olarak öne çıkan Ankara'da sabah mesai yoğunluğu 07:00 ile 09.30 arası, akşam mesai yoğunluğu ise 16:00 ile 20:00 arası yaşanıyor. İstanbul açısından bakıldığında bu yoğunluk daha geniş sürelere yayılıyor. TÜİK verilerine göre ise 60-64 yaş arası 3 milyon 446 bin kişi varken, 65 yaş üstü ise 7 milyon 186 bin kişi Türkiye'de yaşıyor.

İlginizi Çekebilir