27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

65 Milyar Dolarlık Doğal Gaz

65 Milyar Dolarlık Doğal Gaz

Gündem

Türkiye’nin yaptığı çalışmalar sonucunda Karadeniz’de doğalgaz rezervi bulması insanlar tarafından memnuniyetle karşılandı. Sevindirici haberin ardından bulunan doğal gazın ekonomik değeri merak edilmeye başlandı. Bu konuda açıklama ise bakan Fatih Dönmez’den geldi. Bakan katıldığı programda 65 milyar dolarlık doğal gaz rezervi bulduklarını açıkladı.

14 Aylık Çalışmaların Sonucu

Enerji Bakanı Fatih Dönmez doğal gaz rezervinin bulunduğu bölgedeki çalışmaların 14 ay önce başladığını anlattı. Uzmanların yaptıkları çalışmalar sonucunda da sondajın başlamasına karar verdiklerini ve rezerve ulaştıklarını söyledi.

Bölgenin Derinliği 2100 Metre

Fatih sondaj gemisinin çalıştığı bölgenin derinliğinin 2100 metre olduğunu ifade eden Bakan Dönmez çalışmaların 1400 metreye ulaşmasıyla gaz akışına rastladıklarını anlattı. Gaz akışının gelmesinin ardından yapılan testler sonucunda da bölgede gazın olduğuna kanaat getirdiklerini ve cumhurbaşkanına bu gelişmeyi haber verdiklerini söyledi. Ardından da Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamayla güzel haberi halka duyurduğunu belirtti. Ayrıca bakan Fatih Dönmez Karadeniz’de 2004 yılından beri çalışmaları olduğunu vurguladı.

 

İlginizi Çekebilir