27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

319 Kişinin Öldüğü Gösterilerde Gerçek Mermi Kullanıldı

319 Kişinin Öldüğü Gösterilerde Gerçek Mermi Kullanıldı

Gündem

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, 319 göstericinin hayatını kaybettiği hükumet karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin gerçek mermi kullandığını söyledi.

Adil Abdulmehdi, düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısından sonra, 1 Ekim tarihinden bu yana başkent Bağdat ve ülkenin orta ve güney bölgelerindeki şehirlerinde sürmekte olan hükumet karşıtı düzenlenen gösterilerle ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Uluslararası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler ve İnsan Hakları İzleme Örgütü 'nün eylemcilere karşı güvenlik güçlerinin ölümcül silah kullandığı gerekçesiyle yayınladığı raporlar ile ilgili başbakan Adil Abdulmehdi, "Güvenlik güçleri gösterilerde sadece 10 günlük bir süre içerisinde gerçek mermi kullanmıştı. Bu durum zaten hükumetin gösterilerle ilgili başlattığı özel soruşturmada yer almakta" açıklamasını yaptı.

Başbakan Adil Abdulmehdi, eylemcilerin istediği önemli talepler arasında bulunan yolsuzluk konusu ile ilgili olarak ise "Çözülmesi gereken problemlerin en başında yolsuzluk gelmekte. Bunun yanı sıra yolsuzluğa teşvik edici durumdaki sistemle de mücadele edilmeli" dedi.

Irak'ta işsizlik, kamu hizmeti yetersizliği ve yolsuzluk olaylarını protesto etmek için 1 Ekim 2019 tarihinde gösteriler düzenlemeye başlayan eylemciler, Erbain törenleri sebebiyle bir süre ara verdikleri gösterilerine 25 Ekim 2019 tarihinde tekrar başladılar. Irak Meclisi 'ne bağlı olan İnsan Hakları Komisyonu, düzenlenen gösterilerde 1 Ekim tarihinden bu yana sürmekte olan protesto gösterilerinde yaşamını yitiren gösterici sayısının 319 'a ulaştığını;, yaralıların ise yaklaşık 15 bin kişi olduğunu bildirdi.

İlginizi Çekebilir