28
Prş, Eki
27 Yeni Haber

235 Milyonluk Yemek İddiasına Yanıt

235 Milyonluk Yemek İddiasına Yanıt

Gündem

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yemek menüsü ve organizasyonlar için dudak uçuklatacak bir bütçe ayırdığı iddiaları ileri sürülmüştü. Bu iddialar üzerine konuya ilişkin yanıt niteliğinde açıklamada bulunan İBB sözcüsü Murat Ongun, 235 milyon harcamanın yalnızca 4,5 milyonluk kısmının yemekle alakalı olduğunu belirtti ve haberlerin doğruyu yansıtmadığına vurgu yaptı.

Antrikot'a Red

Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu, daha önce israfın önüne geçeceğini, İstanbul'un parasal kaynaklarını İstanbulluların menfaatine kullanacağını belirtmişti. Seçilmesinden sonra ilk icraatlarından biri olarak çay ocağı ziyareti sırasında, başkan için antrikot hazırladığının kendisine iletilmesi üzerine, bunu reddederek çalışanlar için hazırlanan yemekten yiyeceğini belirtmişti.

Yemek İçin 235 Milyon Ayrıldı İddiası

Bu yaşananlar hala hafızalarda yer alırken, İBB tarafından organizasyonlar ve yemek menüsü konusunda devasa bütçe ayrıldığı iddiaları geldi. İddialara göre Kinoa patlıcanlı, mantarlı kiş, keçi peynirli trio gibi yemekleri içeren listeye toplamda 235 milyonluk bir bütçe ayrıldı.

İstanbul genelini kapsayan ve 6 Ocak günü yapılan hizmet alım ihalesi ile , İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek değişik kültürel etkinlikler ve organizasyonlara yönelik hizmet alımı için 235 milyon 990 bin Türk lirası bütçe belirlendi. İddialara göre bu bütçenin çok önemli miktarı yemek menüsü için ayrıldı.

Bu iddialar üzerine, İBB sözcüsü Murat Ongun, 150 ayrı kalemden oluşan ihalenin yalnızca 4 kaleminin yemek bütçesi olduğunu ve bununda 235 milyon TL değil 4,5 milyon TL olduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilir