19
Sal, Eki
30 Yeni Haber

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı

Gündem

Ulusal egemenlik ve çocuk Bayramı Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi bayramları arasında yer almaktadır.

Bu bayram Türkiye Büyük millet Meclisi’nin açılışının 1 senesine kutlanmaya başlanan 23 Nisan milli bayramı ve 1 Kasım 1992 senesinde saltanatın kaldırılması beraberinde önce bir kısım olarak kabul edilen daha sonra ise 1935 senesinde 23 Nisan milli Bayramı ile birleştirilerek Hakimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal cemiyeti 1927 senesinde ilan edilen 23 Nisan çocuk bayramının birleşmesiyle oluşmuştur.

1980 darbesi döneminde milli güvenlik konseyi bu bayrama resmi olarak Ulusal egemenlik ve çocuk Bayramı ismini vermiştir. Ulusal egemenlik ve çocuk bayramında çocukların temsil ettiği birtakım makamlar da bulunmaktadır. Yurdun farklı bölgelerinden Ankara’daki törenlere katılan öğrenciler Ankaralı ailelerin yanında misafir edilmesi ve uygulanması 1929 senesinde başlatılmıştır. 1979 senesinde yeni ilk olarak 6 ülkenin katılması beraberinde uluslararası boyuta taşınan bu milli bayram ortalama olarak her iki sene 40’ın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocukların misafir olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Geleceğimizin yeni nesillere öğretilmesi ve Türk devletinin sürekli olarak emanet edilecek olan Cumhuriyet bekçilerinin bu gururla yetiştirilmesi hedefi ile 23 Nisan önemli bir vesile olarak sürekli hatırlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir