27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

10 Nisan Polis Teşkilatının Kuruluşu

10 Nisan Polis Teşkilatının Kuruluşu

Gündem

İnsanların halk içerisinde yaşamak gereksinimi özgürlük gereksinimi daha eski ve öndedir. Toplumlar binlerce seni özgürlüksüz yaşayabilmek fakat düzensiz ve güvensiz yaşayamamışlardır.

Devlet olarak örgütlenmiş toplumlarda toplum düzenini ve güvenliğini sağlanması devletin en başta gelen görevleri arasında yer almaktadır. Devletin bu görevi ulusal savunma gereksinimi ile beraber devlet kadar eski dönemlere aittir. Polis tarihi Türk tarihi ile başlamıştır. Tarih boyunca çeşitli devlet kurmuş olan Türkler kamu düzeni ve güvenliğini ulusal savunma ile beraber yürütmüştür. Çok eski çağlarda kamu ve güvenliği işlemlerini gerçekleştirenler subaşılar olmuştur. Kabile halinde yaşayan Türkler o dönemlerde orduyu yönetenlere Subaşı adı verilmiştir.

Türk polis teşkilatı modern anlamda 10 Nisan 1845 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Günümüzde ise 1937 tarihinde ve 3201 sayılı emniyet teşkilat kanuna göre örgütlenmiştir. Yanı sıra 1934 tarihinde 2559 sayılı polis görev ve salahiyet kanunu ile yetkilendirilmiş bir teşkilattır. İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir genel müdürlük olan Polis teşkilatının kuruluş günü 10 Nisan tarihi olarak belirlenmiştir. Merkez daire başkanlıkları taşrada il ve ilçe emniyet müdürlükleri olarak örgütlenmiştir. Kuruldu gün olan 10 Nisan 1845 tarihinden günümüze kadar ülkemizde huzur ve refahın bozulmaması ve toplumumuzun güvenli bir şekilde hayatını idame ettirebilmesi için gece gündüz fedakarca görev yapmaktadır. Emniyet ve güvenlik güçleri 10 nisanda kurulması sebebiyle 10 nisan ayında her sene polis günü olarak kutlamak halkın görevleri arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir