28
Prş, Eki
25 Yeni Haber

10 Milyon Liralık Ödül

10 Milyon Liralık Ödül

Gündem

Yeni yayınlanan yönetmelik uyarınca en çok 4 milyon TL'ye ulaşabilen teröristlerin ihbarları ve örgütün eylemleri konusunda ihbarlarda verilen ödül miktarında üst sınır 10 milyon TL'ye kadar yükseltildi.

Resmi Gazete'de yeni yayımlanan yönetmelik uyarınca, terör eylemlerinin açığa çıkarılması, delillerin tespiti ya da suç faillerinin ele geçmesine yardımı dokunacak ihbarcılar için verilecek ödül miktarında üst sınır 10 milyon TL'ye kadar yükseltildi.

Koşulları

Yönetmelik kapsamında ödülün alınabilmesi için ihbarın 3713 S.K.'da çerçevesi belirlenen bir terör suçu olması ve verilen bilgilerin suçun açığa çıkarılması, suç delillerinin ele geçirilmesi veya suç failli kişilerin yakalanması konularında yardımı dokunacak nitelikte bulunması, ödül alacak kişinin bu suça iştirak etmemiş bulunması ayrıca bu kişilerin askeri personel, kolluk görevlisi, terörle mücadelede görev yapan kamu çalışanı ya da istihbarat amacına dönük olarak bilgisinden faydalanılan kişiler arasında yer almaması gerekiyor.

Tanık sıfatıyla verilen bilgilerde ödüllendirme yapılaması mümkün olmazken ödül alacak şahsın Türk vatandaşlığının bulunması şartı aranmayacak. Ödüllendirme için verilen bilgiden itibaren bir yıllık bir talep süresi bulunuyor.

Ödül Komisyonu

Ödül verecek komisyon ise, İçişleri Bakan Yardımcısının başkanlık edeceği, üçü Emniyet Genel Müdürlüğünün belirleyeceği, üçü Jandarma Genel Komutanlığının belirleyeceği ve biri de Sahil Güvenlik Komutanlığının belirleyeceği 8 kişiden oluşacak.

Komisyonda verilen kararların yürürlüğe girebilmesi için ise İçişleri Bakanı tarafından onaylanması gerekecek. Ödüllendirme yapılan kişi ya da kişilerin kimlik bilgileri tamamen gizli kalacak ve açıklanmayacak.

İlginizi Çekebilir