28
Prş, Eki
27 Yeni Haber

Yerli Derecelendirme Şirketi Kuruluyor

Yerli Derecelendirme Şirketi Kuruluyor

Ekonomi

BDDK Başkanı Mehmet Ali AKBEN, "Milli Derecelendirme kuruluşunu yıl sonuna kadar kurmayı hedefliyoruz."

Uluslarası derecelendirme kuruluşlarından Moody's geçen hafta Türkiye'nin kredi notunu düşürmüş sonrasında 7 Türk şirketi ile İstanbul ve İzmir Belediyelerinin notunu da birer derece indirmişti. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben konuyla ilgili olarak, yerli ve milli bir kredi derecelendirme kurumuna ihtiyaç olduğunu söyledi. Bu alanda hizmet veren uluslararası firmaların teknik olmaktan çok siyasi kararlar verdiklerini belirtti.

Bu kuruluşun yapısının özel bir şirket olabileceğini söyledi fakat şu an bunun zor olduğunu belirtti. Bankaların ortak edileceği bir sistem üzerinde çalıştıklarını ancak hiç bir firmanın payı %10' un üzerine çıkmamasını planlıyoruz dedi.

Kurulacak olan yapının uluslararası standartlarda olması ve en önemlisi bağımsız ve tarafsız olarak faaliyet vermesi çok önemli dedi. 

Kuruluştan sonra bir kaç yıl içinde verilerin toplanabileceğini belirten Akben; Çin, Hindistan ve belki Fitch'in ortak olabileceğini söyledi fu firmaların know-how'ı kullanılarak fayda sağlanabilir şeklinde konuştu.

Milli kredi derecelendirme kuruluşu ile ilgili net tarih vermeyen Akben bu sene içinde bir noktaya gelmek istediklerini ve sene sonunda kurulmasını hedeflediklerini söyledi.

İlginizi Çekebilir