20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Yeni Vergi Düzenlemesi İçin Mesai

Yeni Vergi Düzenlemesi İçin Mesai

Ekonomi

Dijital hizmet vergisi, konaklama vergisi, değerli konut vergisi gibi vergiler için TBMM Genel Kurulu mesaileri devam ediyor. Kurul yapacağı mesai ile bu vergilerin tarifesine yeni dilim ve oranlar ekleyecek.

Meclisin Yeni Gündemi Vergi

TBMM Genel Kurulu yeni vergiler ile beraber yoğun bir gündem yaşıyor. Genel Kurul bu hafta 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile ilgili görüşme yapacak. Bu görüşmede yeni vergiler ihdas edilecek. Dijital hizmet vergisi oranı bu görüşme ile 7,5 olacak. Konaklama vergisi ise yüzde 2 olacak.

Konaklama Vergisi Nelerde Geçerli

Konaklama vergisine; otel, motel, tatil köyü, dağ evi, yayla evi gibi konaklama alanlarında verilen hizmetler geçerli olacak. Buralarda alınan geceleme hizmeti de dahil olmak üzere tüm hizmetler vergiye dahil edilecek. Gelir vergisi oranlarında da artış olacak. Bu vergiler için üst dilim yüzde 40 olacak. Yani 500 bin lira üzerinde gelir sağlayanlar yüzde 40 oranında vergi verecek.

Sporcu Vergileri

Lig usulüne tabi spor dallarında en üst liglerde oynayan sporcular için kesinti oranı yüzde 25’ti. Bu oran yeni düzenleme ile yüzde 20 oranına çıkacak. Ayrıca sporcuların ücretleri üzerinden kesilen ve spor kulüplerine geri ödenen uygulamada da değişiklik olacak. Bu değişikliğe göre spor kulüplerine iade uygulaması yürürlükten kaldırılacak. Lüks kullanım vergisinde de değişikliğe gidilecek.

İlginizi Çekebilir