28
Prş, Eki
25 Yeni Haber

Yeni Vergi Düzenlemeleri Geliyor

Yeni Vergi Düzenlemeleri Geliyor

Ekonomi

TBMM Genel Kurulu oylaması ile vergilerde yeni dönemi başlatacak olan yasa teklifinin kabulüne karar verildi. Konaklama Vergisi, Dijital Hizmet Vergisi, Değerli Konut Vergisi, gibi düzenlemelerin de içinde bulunduğu kanuna ilişkin teklif, TBMM Genel Kurulu'ndan geçmiş oldu.

Dijital Hizmet Vergisi

Kanun içeriğine göre, dijital hizmet sağlayıcılarınca verilen her tür reklam hizmeti için Dijital Hizmet Vergisi geldi. Dijital ortamlardan elde edilen gelirler de bu vergi kapsamına alındı. Ayrıca aracılık hizmetlerinde de aynı vergi tahsil edilecek.

Dijital Hizmet Vergisi kapsamındaki işlerden, Türkiye'de elde edilen gelir 20 milyon TL'den ya da dünya geneli gelir 750 milyon Euro'dan daha az olanların bu vergiden muaf tutulması kararlaştırıldı. Dijital Hizmet Vergisinde belirlenen oran ise yüzde 7,5 olacak. Kanunda ayrıca verginin beyanı, vergilendirme dönemi, tarhı ve ödenmesi gibi bazı uygulamalarda düzenlendi.

Konaklama Vergisi Düzenlendi

Otel, pansiyon, motel, apart otel, tatil köyü, kamping, misafirhane, dağ ve yayla evi tarzı tesislerde sunulan geceleme hizmeti ile bu hizmete ek olarak satılan yeme, içme, eğlence, aktivite hizmetleri de Konaklama Vergisi'ne konu olacak.

Konaklama Vergisinde oran ise geceleme hizmeti bedelinin yüzde 2'si olarak belirlendi. Ancak 31 Aralık 2020'ye kadar bu belirlenen oran yerine yüzde 1 vergi alınacak. Ayrıca öğrenci yurt, pansiyon ve kamplarında öğrenciler için verilen hizmetler, bu vergiden muaf tutuldu.

Ayrıca yasa teklifinde hakemler için vergi düzenlemeleri, araç kiralama hizmetleri vergi düzenlemeleri, gelir vergisinde üst dilim için %40 uygulaması, sporculara uygulanan vergi oranları, değerli konut vergisi uygulaması gibi düzenlemelerde yer aldı.

İlginizi Çekebilir