28
Cu, Oca
22 Yeni Haber

Yeni Kimliklerle ATM 'den Para Çekilebilecek

Yeni Kimliklerle ATM 'den Para Çekilebilecek

Ekonomi

Yapılacak yeni düzenlemelerle beraber artık yeni kimliklerle elektronik ortamlarda dokümanlar imzalanabilecek, ödemeler yapılabilecek, ATM 'lerden para çekilecek, noter ve sağlık hizmetleri de alınabilecek duruma gelecek.

Cumhurbaşkanlığı 'nın planladığı 2020 programına göre; Dijital Dönüşüm Ofisi ile birlikte uygulamaya geçecek elektronik kimlik kartı için yapılan düzenleme çalışmalarını tamamlıyor. Çalışmayla birlikte artık yeni kimlik kartları tüm kimlik doğrulama uygulamalarında kullanılabilecek. Bunun için Kimlik Kartı Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi Yönetmeliği düzenlenip yayınlanacak ve uygulama için bazı pilot kurumlar ve şehirler seçilecek

Tüm bu işlemler Dijital Dönüşüm Ofisi çatışı altında toplanacak. Dijital Dönüşüm Ofisi ayrıca Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi 'ni de güncelleyecek. Aynı zamanda Milli Elektronik Mesajlaşma Platformu için de devam eden pilot projesinde prototip geliştirilecek. Bunun yanı sıra kamu kurumlarının Facebook, Instagram, Twitter, gibi sosyal medya kullanımını da Ofis tarafından hazırlanıp düzenlenecek.

Yurt dışı kaynaklı siber saldırıları da önlemek için Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından Milli Elektronik Mesajlaşma Platformu hayata geçirilecek. Bu durumda kamudaki siber güvenliğin koordinasyonu da yine Dijital Dönüşüm Ofisi çatısı altında toplanmış olacak.

Vatandaşları ilgilendiren en önemli noktalardan birisi ise yapılacak yeni düzenlemelerle birlikte yeni kimlik kartları aracılığıyla ATM'lerden para çekilebilecek ve ödemeler de yine yeni kimlik kartları ile yapılabilecek duruma gelecek.

İlginizi Çekebilir