19
Sal, Eki
30 Yeni Haber

Yeni AGİ Oran ve Miktarları Belli Oldu

Yeni AGİ Oran ve Miktarları Belli Oldu

Ekonomi

2020 yılında asgari ücrete yapılan zam oranı yüzde 15,04 olarak gerçekleşti ve bu şekilde net asgari ücret tutarı ise 2.324 TL'ye ulaştı. Ancak zam sonrası belirlenen bu tutar bekar olan bir asgari ücretli açısından geçerli miktar. Evli olanlar açısından, çocuk sayısı ve evlilik baz alınmak suretiyle maaşa ayrıca AGİ ekleniyor.

AGİ Dahil Yeni Maaşlar

2020 yılı için çok sayıda kişiyi yakından ilgilendiren asgari ücrete enflasyon gözetilerek yüzde 15,04 oranında bir zam gerçekleşti. Bu zam sonrası 2020 asgari ücret tutarı brüt olarak 2.943 TL'ye çıkarken net ödenen miktar ise 2.324 TL olarak belirlendi.

Ancak Asgari Geçim İndirimi yani AGİ, medeni durum ile çocuk sayısına göre maaşlarda farklılığa neden oluyor. Bu kapsamda Evli olan ancak çocuğu olmayan bir çalışan için asgari ücret 2.368 TL olurken bir çocuk olması durumunda 2.401 TL, iki çocukta 2.435 TL, üç çocuk ve daha yukarısında ise 2.479 TL oluyor.

Asgari Geçim İndirimi Nedir?

Asgari Geçim İndirimi en kısa tanımı ile kişinin medeni durumuna bağlı ve çocuk sayısına göre değişiklik arz eden, 16 yaşından daha büyük tüm çalışanlar için gerekli olan asgari geçimini sağlayacak kısmın, kişinin toplam gelir miktarından çıkarılması ile vergi dışında bırakılması işlemidir. AGİ, İşverence işçiye devlet adına verilir ve bu miktar işverenin gelir vergisi üzerinden düşürülür.

İlginizi Çekebilir