06
Pzt, Ara
28 Yeni Haber

Yavuz Sondaj Gemisi Hakkında KKTC Dış İşlerinden Açıklama

Yavuz Sondaj Gemisi Hakkında KKTC Dış İşlerinden Açıklama

Ekonomi

Yavuz sondaj gemisi hakkında yapılan yorumların sayısı her geçen gün daha da artarken bir başka açıklama da KKTC Başkan yardımcısı ve Dışişleri bakanı tarafından da bir açıklama geldi. KKTC tarafından lisanslı olarak verilen alanlarda kazı yapılmasını istediklerini dile getirdi. Verilen lisanslara bağlı olarak yapılması gereken kazıların lisansların laf olmadığını göstermek açısından önemli olduğu da vurgulandı.

Lisans Alanlarında KKTC Kazısı

Özersay tarafından yapılan açıklamada lisanslar üzerinde fazlasıyla duruldu. Lisansların laf olsun diye verilmediği ve zamanında TPAO'ya verilen lisansların kapsamında KKTC kazılarının da yapılacağı belirtildi. Bu alanlarda KKTC halkının da hakkı olduğunu ve bundan dolayı da yapılacak olan kazıların lisanslı bölgelerin tamamında KKTC hakkı gözetilerek yapılması gerektiği konusunda da bilgi verdi. Rum kesimi tarafından lisanslara uygun olarak yapılan kazıların yapılmasının ne kadar doğal olduğunu ve bu yüzden KKTC için de aynı durumun olması gerektiğinin altını çizdi.

İş Birliği Hatırlatması

Yaklaşık 2 senedir var olan ve çeşitli çözümlerin üretilmesi istenen bir konu olmasından dolayı işbirliğinin Doğu Akdeniz gazının erken çıkarılması anlamına geldiği de vurgulandı. Rum kesiminin bu konuda haklarını hemen kullanmak isterken KKTC halkının hakları söz konusu olduğunda çözümleri ertelediklerini de ifade etti. Bu nedenle aklımızda dalga geçilmesini istemiyoruz şeklinde bir ifade kullanılması da söz konusu oldu.

İlginizi Çekebilir