06
Pzt, Ara
27 Yeni Haber

Yargıtaydan Emsal Karar

Yargıtaydan Emsal Karar

Ekonomi

Sosyal medya hesapları üzerinden birçok davalı bulunmaktadır. Bu davalardan biri olumlu sonuçlanarak bu konuda var olan mağduriyetin önüne geçildi.

Ne Olmuştu

İşçi olarak çalıştığı birimde hak ettiği primleri alamayan şahıs bu durumu sosyal medya üzerinden patrona sitem olarak belirtmişti. Patronuna da hakkını helal etmediğini belirterek sonlandırdığı cümle üzerine işinden tazminatsız kovulan işçi hakkını aramak için iş mahkemesine başvuruda bulunmuştu. İşçi görevine iade ve haklarının verilmesi yönünde açtığı davayı kazanmış ama karşı taraf avukatı sonucu temyize götürerek Bölge Adliye Mahkemesine dava taşınmıştı. Mahkeme süreci Yargıtaya kadar taşındı.

Sevindirici Haber

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi verdiği kararla işçinin paylaşımı kovulma nedeni olmamalı sonucuna hükmederek işçiyi haklı buldu. Sosyal medyadan yapılan paylaşımda hakaret ve tehdit olmadığını belirtti.

Alınan kararda davacının paylaşımında hislerini paylaştığına, eleştiri yaptığına, tek başına konunun işten kovulmaya neden olamayacağına, karşı tarafta ta bahsedildiği gibi iş veren tarafında her hangi bir zararın gözlemlenmediği ve delil niteliği taşıyacak bir bulguya rastlanmadığına, temyiz kararının bozularak işçinin görevine tüm hakları verilmek üzere iadesine vurgu yapılarak dava işçi lehine sonuçlandı.

Bu davanın iş veren ve işçi açısından olumlu bir karar olarak nitelendirildiği, işçi haklarının korunduğu ve bu tür davalara emsal olabileceği hukukçular arasında yorumlanırken konu haber olma özelliği taşıdığı için de basında yer aldı.

İlginizi Çekebilir