18
Pzt, Eki
33 Yeni Haber

Yargıtay’dan Bedelli Askerlikle İlgili Yeni Karar

Yargıtay’dan Bedelli Askerlikle İlgili Yeni Karar

Ekonomi

Yargıtay’dan bedelli askerlik yapacak olan işçi ve memurlar için yeni bir karar alındı. Bu karara göre bedelli askerlik yapmayı düşünen memur ya da işçileri çalıştıkları iş yerinden 30 gün izin almış sayılacakları öğrenildi. Alınacak bu izinin aylıksız izin olacağı da bildirildi.

Yargıtay Kararıyla Kıdem Tazminatının Yolu Da Açıldı

Yargıtay tarafından alınan yeni karara göre askerlik yapmak amacıyla işten ayrılan kişilerin kıdem tazminatı almaya hak kazanacakları öğrenildi. Ancak bunun için askerlik yapacak olan kişilerin o iş yerinde en az bir yıl süreyle çalışıyor olma şartına sahip olmaları gerektiğinin bilgisi edinildi.

Bedelli Askerlik Hakkındaki Detaylar

Yargıtay’ın 30 günlük izin kararıyla gündeme gelen bedelli askerlik hakkındaki detaylar şunlardır; Öncelikle askerlik görevini bedelli olarak yapmayı düşünen kişilerin 35 bin 54 lira değerindeki bedeli ödemeleri gerekiyor. Bu bedeli belirlenen süre boyunca ödeyenler bedelli askerlikten yararlanabiliyorlar. Böylece bir ay boyunca yapacakları askerlik göreviyle birlikte borçlarını ödemiş oluyorlar.

Memur olarak çalışan kişilerin bedelli askerlik yapmak istemeleri durumunda 30 gün izinli olarak askerliklerini yapacakları ve süre sonunda görevlerine devam edecekleri biliniyor. Bunun dışında sigortalı olarak çalışan kişilerin de yıllık olarak kullanmaları gereken izinlerini askerlik yaptıkları süreye denk getirerek izinli sayılabilecekleri biliniyor. Bedelli askerlik hakkından yararlanmak isteyenler içinse 2001 doğumlu olmak şartı bulunuyor. Ayrıca daha önce askerlik görevini erteleyenler başvurusu süresince başvurduklarında bedelli askerlik yapabiliyorlar.

İlginizi Çekebilir