17
Pz, Eki
28 Yeni Haber

Yabancı Gemiler İçin Virüs Kararı

Yabancı Gemiler İçin Virüs Kararı

Ekonomi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye’ye giriş yapan yabancı gemiler için virüs kararı alındı. Bu karar doğrultusunda bakanlık tarafından 28 ile kararın yer aldığı genelge gönderildi. Buna göre gemilerde koronavirüse dair belirtinin olmadığı anlaşılıncaya kadar temaslarda bulunulmasını önüne geçildi.

İllere Gönderilen Genelgenin Detayları

Denize kıyısı olan illere gönderilen genelgenin detayları da ortaya çıktı. Buna göre yurt dışından gelen gemilerin koronavirüs kontrolü yapılmadan hiçbir şekilde temas gerçekleştirilmeyecek. Tehlikenin olmadığının anlaşılması durumunda ise görevliler koruyucu ürünleri kullanarak temasta bulunacak,

Gemilerde Bulunan Atıklar İçin Önlemler

İllere gönderilen genelgede gemilerde bulunan atıkları için alınacak önlemlerin bilgisi de verildi. Genelgeye göre atıklar önce ayrıştırılacak daha sonra dezenfekte edilmeleri sağlanarak görevliler tarafından teslim alınacak. Virüse karşı kullanılan maske vb atıkların ayrı toplanması ve 72 saat bekletilmesi sağlanarak toplama alanlarına götürülecek. Bunun dışında yurt dışından gelen gemilerde karantina uygulanmasına karar verilirse karantina altında olan gemilerin çöplerine tıbbi atık muamelesi yapılarak toplanması gerçekleştirilecek. Genelgede yer alan bu detayları Çevre ve Şehircilik Bakanı sosyal medya adresi üzerinden insanlarla paylaştı.

İlginizi Çekebilir