27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Virüs Salgını Gıda Harcamalarını Artırdı

Virüs Salgını Gıda Harcamalarını Artırdı

Ekonomi

Yapılan araştırmaya göre Türkiye’de yaşanan koronavirüs salgını gıda harcamalarını artırdı. Buna göre insanlar %44’lük artış gösteren gıda alışverişi yaptı. İnsanlar tarafından yapılan bu alışveriş ise kredi kartı kullanılarak yapıldı.

Gıdayı Sağlık ve Elektronik Eşya Alışverişi Takip Etti

İnsanların salgın sırasında gıda alışverişinde kredi kartı kullanarak gıda alınandaki kredi kartı kullanımını artırdıkları ortaya çıktı. Bankalar arası kart merkezi tarafından açıklanan oranlara göre gıdayı sağlık ve elektronik eşya satın almak için yapılan alışverişler takip etti. İnsanlar sağlık ve elektronik eşya alanındaki alışverişlerinde kredi kartı kullanımlarını %16 oranında artırdı. Kredi kartı alışverişlerinde düşüş yaşayan sektörler hakkında da veriler paylaşıldı. Buna göre seyahat sektöründe ve hava yollarında kredi kartıyla yapılan alışverişlerde büyük düşüş yaşandı.

Kredi Kartıyla Yapılan Ödemelerde Artış

Sektöre bağlı alışverişlerde kredi kartı kullanım oranlarındaki artış ve azalışın açıklanması dışında merkez genel orandaki kredi kartıyla yapılan ödemelerdeki artışı oranını açıkladı. Buna göre 2019 yılı Mart ayına göre kredi kartıyla yapılan ödemeler %9 oranında artış gösterdi. Bu artışa göre insanlar kredi kartıyla 85,5 milyar harcama yaptı.

İlginizi Çekebilir