14
Pzt, Haz
20 Yeni Haber

Ücretsiz İzne Çıkarılan Çalışanlara Aylık 1170 Lira Destek Sağlanacak

Ücretsiz İzne Çıkarılan Çalışanlara Aylık 1170 Lira Destek Sağlanacak

Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından yayınladığı video ile koronavirüs kapsamında yapılan ekonomi çalışmalarını paylaştı. Bakan Albayrak, ücretsiz izne çıkarılan ya da kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan vatandaşlara aylık 1170 liralık maaş desteği sağlanacağını aktardı. 3 ay boyunca devam edecek olan destekten 2 milyondan fazla çalışanın faydalanması bekleniyor.

Bakan Albayrak açıklamasında ödenek için 200 binden fazla firmanın başvuru yaptığını söyledi ve 2 milyondan fazla çalışan olduğunu bunların 700 bini için maaş yardımının onaylandığını aktardı. Bakan Albayrak, destek finansmanının 25 bin lira olduğunu paylaşarak toplamda 290 bin esnafın başvurduğunu söyledi. Berat Albayrak, maaş yardımı için 4 milyar 73 milyon liralık finansmanın tahsis edildiğini kamuoyu ile paylaştı.

İş'e Devam Projesi için 29 Milyar 558 Bin Tahsis Edildi

Bireysel destek paketi için de açıklama yapan Berat Albayrak, başvuru yapan 4 milyon 200 bin kişiden 250 binine toplam 1,5 milyar lira tahsis gerçekleştiğini söyledi. İş'e Devam finansmanına da 66 bin 171 firmanın başvurduğunu belirten Bakan, 34 bin 858'inin onay aldığını ve yaklaşık 29,5 milyar lira tahsis edildiğini paylaştı. Kamu bankalarının çalışanları koruma projesine destek olduğunu söyleyen Bakan Albayrak, özel bankaları da bu sürece destek olmaya davet etti.

İlginizi Çekebilir