19
Sal, Eki
23 Yeni Haber

Türkiye Tramvay İhracatını İlk Olarak Polonya'ya Gerçekleştirdi

Türkiye Tramvay İhracatını İlk Olarak Polonya'ya Gerçekleştirdi

Ekonomi

Durmazlar Raylı Sistemler Türkiye'de ilk defa tramvay ihracatını gerçekleştirdi. Polonya'nın Olsztyn Belediye'sinin açtığı ihaleyi Durmazlar Raylı Sistemler kazanarak ilk ihracatı gerçekleştirdi.

Durmazlar 2009 yılında AR-GE çalışmalarına başladı. Kurulduğundan bugüne kadar İstanbul, Bursa, Samsun ve Kocaeli gibi şehirler için hafif raylı sistem araçları ve tramvaylar üretti. 2018 yılında Polonya'nın açtığı ihaleyi kazandı ve ihale çerçevesinde sözleşme imzaladı. İlk tramvayı üreterek 2020'nin ilk günlerinde yola çıkardılar. Türkiye böylelikle milli ve yerli üretim konusunda çok büyük başarı göstermiştir.

Test Sürüşleri 3 Ay Sürecek

Türkiye'de üretilen bu ilk tramvay Polonya'nın Olsztyn şehrinde kullanılacak. Test sürüşleri 3 ay sürecek. Test sürüşlerinin sonunda bahar aylarında hizmet vermeye başlaması düşünülüyor.

Tramvay'ın Şekli

Tramvay alçak tabanlı 5 modülden oluşuyor. 32500 mm uzunluğu ve 2500 mm genişliği vardır. Olsztyn şehri için özel olarak düşünülen bir sistemi vardır. Uluslararası ve Polonya yerel standartlarının bütün gereklerini karşılar. Araçta 210 yolcu kapasitesi 2 engelli bölgesi ve 42 adet koltuk bulunur. Araç zeminle aynı yükseklikte yapıldığı için eğim veya basamağa da ihtiyaç yoktur. Bu da aracın önemli bir özelliğidir. Yolcuların bu sayede erişimleri kolay olur. Dönerli boji sistemleri araçta aşınmaları engellemek için kullanılıyor. 70 km/saat azami hıza sahiptir.

İlginizi Çekebilir