21
Cu, Oca
32 Yeni Haber

Türkiye Küllerinden Yeniden Doğdu

Türkiye Küllerinden Yeniden Doğdu

Ekonomi

Başkan Erdoğan, "Tesis ettiğimiz ve koruduğumuz istikrarla küllerimizden yeniden doğduk" dedi.

Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreninde konuşma yapan Başkan Recep Tayyip Erdoğan "Türkiye son 16 yılda, yıllık ortalama 5.7 büyüdü. Satın alma paritesine göre dünyanın 13'üncü büyük ekonomisi haline geldi. Tesis ettiğimiz ve gözümüz gibi koruduğumuz istikrar ve güven ortamı sayesinde Türkiye, adeta küllerinden yeniden doğmuştur" dedi.

THY BİRİNCİ 

Türkiye genelinde en çok ihracat yapan ilk 10 firma ile 17 sektörede hizmet veren ilk 3 firmata ödül verilirken 2017 verilerine göre yapılan sıralamada Türk Hava Yolları birinci oldu. THY'yi SunExpress ve Pegasus takip etti. İşte en çok ihracat hacmine sahip olan ilk 10 firma: 

1- THY
2- SUNEXPRESS
3- PEGASUS EKOL
4- LOJISTIK
5- GAP İNŞAAT
6- TAV
7- NETLOG
8- LOJISTIK
9- ATLAS
10- JET

Etkinlikte konuşma yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan  "Dünyanın dört bir köşesine artık sadece ürünlerimizi değil, müteahhitlik hizmetlerimizi, yazılımlarımızı, dizilerimizi, sinema filmlerimizi, sağlık hizmetlerimizi ve kültürümüzü ihraç ediyoruz" dedi. Pekcan ayrıca 2017'de hizmet ihracatı falzamızın 20 milyar dolara ulaştığını belirtti. 2017 yılı verilerine göre 43.7 milyar dolar ile hizmet ihracatında dünyada 29. sırada olduğumuzu ifade ederek önümüzdeki dönemlerde ilk 20'ye daha sonra ise hizmet ihracatında ilk 10'a girmeyi hedeflediğimizi söyledi.  

İlginizi Çekebilir