06
Pzt, Ara
28 Yeni Haber

Türkiye İle Libya Arasında Doğu Akdeniz Mutabakat Muhtırası İmzalandı

Türkiye İle Libya Arasında Doğu Akdeniz Mutabakat Muhtırası İmzalandı

Ekonomi

Türkiye ile Libya arasında imzalanan Doğu Akdeniz Mutabakat Muhtırası, İngilizleri rahatsız etti. The Guardian gazetesinde çıkan haberde muhtıranın İngiliz Dış İşleri Bakanlığı tarafından hoş karşılanmayacağının altı çizildi.

Türkiye ve Libya arasında imzalanan muhtıralar dünya gündeminden düşmüyor. İki ülke arasında geçtiğimiz günlerde imzalanan; "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ve "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" uluslararası kamuoyunu meşgul ediyor.

İngiltere'nin Tavrı Dikkat Çekti

Dış güçlerin Libya'ya yaptığı müdahalenin tesirini azaltmak için her türlü politik girişimi yapan İngiltere, Ankara'dan gelen açıklama ile tavrını sertleştirdi. Trablus merkezli olan ve BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin talep etmesi halinde Libya'ya asker gönderebileceğini söyleyen Ankara, İngiltere'nin sert açıklamalarıyla karşı karşıya kaldı.

Silah Ambargosu Delindi mi?

BM tarafından hafta başında yapılan açıklamada Türkiye, Ürdün ve Birleşik Arap Emirliklerinin Libya'ya yönelik olarak konulan silah ambargosunu deldiği söylendi. Bu açıklamanın ardından gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelirken Libya'ya asker gönderilip gönderilmeyeceği sorusunun cevabı da gündemdeki yerini aldı.

Cumhurbaşkanı ise Libya'nın böyle bir talepte bulunması halinde askeri desteğin verilebileceği yönünde açıklama yaptı. Adı geçen ülkeler arasında imzalanan güvenlik anlaşması çerçevesinde Türkiye'nin bölgeye güvenlik için eleman göndermesinin önünde herhangi bir engel bulunmuyor. Libya Ulusal Ordusunun Ulusal Mutabakat Hükümeti'yle olan savaşı Nisan ayından beri sürüyor.

İlginizi Çekebilir