19
Sal, Eki
23 Yeni Haber

Türkiye Ekonomisi 3. Çeyrekte Büyüme Yakaladı

Türkiye Ekonomisi 3. Çeyrekte Büyüme Yakaladı

Ekonomi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yılın üçüncü çeyreği itibariyle Türkiye ekonomisinde yüzde 0,9'luk bir büyüme meydana geldi Gayrisafi yurtiçi hasılada, 2019 yılı üçüncü çeyreği itibariyle, önceki yıl aynı çeyrek verilerine göre yüzde 0,9 artış sağlandı.

Bu verilerin ışığında 2019 yılı üçüncü çeyrek itibariyle tarım sektöründe toplam yüzde 3,8 oranında, sanayi sektöründe yüzde 1,6 oranında artışlar sağlanırken, inşaat sektöründe ise yüzde 7,8 oranında bir daralma meydana geldi. Ulaştırma, Konaklama, Yiyecek ve Ticaret faaliyetlerinin toplamında da yüzde 0,6 oranında bir artış oluştu.

Hane Halkının Tüketimi de Arttı

Hane haklarının nihai tüketim harcamalarında ise, 2019 yılı üçüncü çeyreği verilerine göre, önceki yıl aynı çeyrek rakamlarına oranla yüzde 1,5 artış gerçekleşirken, Devlete ait nihai tüketim harcamalarında ise yüzde 7 oranında bir artış oldu. Gayrisafi sabit sermaye oluşumunda ise yüzde 12,6 oranında bir azalma yaşandı.

İhracatta İthalatta Arttı

Mal ve hizmetlere yönelik yapılan ihracat, 2019 yılının üçüncü çeyrek verilerine göre, önceki yıl aynı çeyreğe oranla yüzde 5,1 artarken, bu kalemlerde yapılan ithalat ise bu çeyrek itibariyle yüzde 7,6 oranında arttı. İş gücü ödemelerinde de yüzde 19,8 oranında önemli bir artış sağlandı. Bu şekilde İş gücü ödemelerine ilişkin Gayrisafi Katma Değer içinde bulunan pay ise, geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 31,3 iken 2019 yılı üçüncü çeyreği rakamlarına göre yüzde 33,4 oldu.

İlginizi Çekebilir