28
Prş, Eki
27 Yeni Haber

Türkiye 2019'da Turizmde Gelişme Yaşadı

Türkiye 2019'da Turizmde Gelişme Yaşadı

Ekonomi

Kültür ve Turizm Bakanlığı TÜİK'in verileri kapsamında geçtiğimiz yılın son çeyreğine ait yabancı turist verilerini açıkladı. Açıklamada turistlerin harcamalarına yer verildi. Açıklanan verilere göre ülkemizde geçtiğimiz yıl gelen turist sayısı ondan önceki yıla göre yüzde 15'lik bir artış gösterdi. Yabancı ülkelerden ülkemize olan turist akımı sayesinde ekonomimiz büyük gelişim sağlıyor. Turizmin bu denli gelişmesi de devletin bu alana yatırımları teşvik etmesini sağlıyor.

Ziyaretçi Sıralaması

Ülkemize turist akının yaşandığı 2019 yılına ait verilere göre bazı ülke insanları tatillerini ülkemizde geçirmeyi uygun gördüler. Bu ülkeler arasında ülkemize en fazla giriş yapan millet Ruslar oldu. Rusların özellikle deniz için geldiği belirtilirken bu ülke insanlarının turistik faaliyetlerle ekonomimize yaptığı katkı olağanüstü seviyelerde seyrediyor.

Bakanlığın verilerine göre Ruslardan sonra ise ikinci sırada Almanlar geliyor. Almanlar bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 15'lik bir artış ile ülkemizi ziyaret etti. Almanlar ziyaretleri kapsamında tıpkı Ruslar gibi deniz olan illerimize yoğunlaştı.

Tercih Edilen İller

Geçtiğimiz yıl turistler yine ülkemize akın etti. Daha çok sıcak denizlerimize gelen turistlerin hangi illeri tercih ettiği bakanlık verilerince açıklandı. Buna göre her zaman olduğu gibi geçen sene de ülkemizde en çok tercih edilen şehir İstanbul oldu. İstanbul'a gelen turistlerin sayısını ise ikinci sıradaki Antalya seyretti. Bu illeri sırası ile Edirne, Muğla, Artvin takip etti. Artvin'de rafting sporlarının gelişmesi bu şehre olan talebi artırdı.

İlginizi Çekebilir