01
Çrş, Ara
27 Yeni Haber

Turizmde 2019'da Dünya Altıncısı Olduk

Turizmde 2019'da Dünya Altıncısı Olduk

Ekonomi

Ülkemiz doğal güzellikleri ve kültürel mirasıyla bir turizm cenneti olarak anılıyor. 2019 yılı Dünya Turizm Örgütü verileri Türkiye'nin 2019 yılında 53 milyon turisti ağırladığını gösteriyor. Bu sayıya göre Türkiye turizmde ziyaretçi sayısı bakımından dünyanın 6'ncı ülkesi oldu. Turizmde en fazla ziyaretçiyi ağırlayan ülke ise 90 milyon rakamını geçen Fransa oldu.

Aktob Açıkladı

2019 yılı turist sayısı açıklaması geçtiğimiz gün Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği tarafından yapıldı. Dünya ülkeleri arasında altıncı sırada bulunan Türkiye'nin tüm yılların rekorunu kırdığı da yapılan açıklamalar arasında yer aldı. Açıklamaya göre 2019'da Türkiye'ye ziyarete gelen konuk sayısı 2018 yılına göre yüzde 14 arttı. Dünya Turizm Örgütü verileri Türkiye'nin ilk 10'a girdiğini ve 6ncı olduğunu gösteriyordu. Fransa'nın birinci sırada olduğu liste, ülkenin 90 milyondan fazla turist tarafından ziyaret edildiğini gösteriyor.

Listenin İkinci Ülkesi İspanya

Fransa'dan sonra en çok ziyaret edilen ülkeyi 83.8 milyon ile İspanya takip etti. Ziyaretçi sayısı artan oran sıralamasında ise Türkiye %14 olarak artış yaşadı ve bu sıralamada ise 14'üncü sırayı aldı. % 40.2 oranla en çok artış yaşayan ülke Mynmar aldı. Bunun yanı sıra listeye göre ziyaretçi kaybı yaşayan ülkeler de bulunuyor.

Azerbaycan, Özbekistan ve Kazakistan popülerliği artan ülkeler arasında bulunurken Hong Kong ise ziyaretçi kaybeden ülke oldu. En çok ziyaret edilen ülkeler Fransa, İspanya, ABD, Çin, İtalya, Türkiye, Meksika, Tayland, Almanya, İngiltere olarak sıralandı.

İlginizi Çekebilir