27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Turizm Bakanı İç Turizm Planlarını Açıkladı

Turizm Bakanı İç Turizm Planlarını Açıkladı

Ekonomi

Ülkede yaşanan virüs salgını pek çok sektörün zor duruma düşmesini sağladı. Bu sektörler arasında turizm sektörü de yer aldı. Şehirler arası yolculuğun yasak olması turizmin durmasına neden oldu. Tatil yapmak isteyenler ve turizm sektöründe çalışanlar yasağın ne zaman kalkacağını ve turizm faaliyetlerinin gerçekleşeceğini merak etti. Merak edilen sorulana kültür ve turizm bakanı tarafından yapılan açıklama cevap niteliğinde oldu. Bakan açıklamasında Türkiye’nin iç turizm planlarını açıkladı.

Tarih Olarak Mayıs Sonunu Verdi

Bakan Mehmet Nuri Ersoy iç turizm faaliyetlerinin başlama tarihi olarak mayıs sonunu verdi. Virüsün hızında sürpriz bir artış olmaması durumunda faaliyetlere önlemler alınarak mayıs sonu başlayacaklarını anlattı. Ayrıca seyahat yasağının da bu tarihte kalkabileceğini söyledi. Yasağın mayıs sonu kalkması durumunda otellerin kapasitelerinin yarısı kadar müşteri alacağını ayrıca açık büfe hizmeti vermeyeceklerini açıkladı. Ayrıca da plajlarda ve tesislerde bulunan şezlong sayılarının azaltılacağını söyledi.

Sertifikasyon Usulüyle Turizm Yapılacak

Planlanan tarihin değişmemesi durumunda bakanlığın iç turizm için aldığı kararlara uymayı kabul eden işletmelere sertifikasyon vereceklerini açıkladı. Bu sayede sertifikayı alan işletmelerin hizmet vereceğini ve bu işletmelerinde halka duyurulacağını belirtti. Böylece belirli bir tarihe kadar sertifikasyon usulüyle turizm yapılacağını söyledi. Yurt dışı içinde koronavirüs vakası olmayan ülkelerden gelen tatilcileri belirlenen tarih sonrası alabileceklerini açıkladı.

İlginizi Çekebilir