27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

Trump Kısıtlama Getiriyor

Trump Kısıtlama Getiriyor

Ekonomi

ABD başkanı Donald Trump şimdi de 7 ülkeye daha vize kısıtlaması getiriyor. ABD yönetimi, Asya Kıtası ve Avrupa Kıtasından toplam da 7 ülkeye vize kısıtlaması getirmeyi planlıyor. ABD yönetimi Donald Trump'ın zie kısıtlaması getirmeyi planladığı ülkeler şöyle sıralanıyor. Belarus, Eritre, Kırgızistan, Myanmar, Nijerya, Sudan, Tanzanya ülkeleri. Genellikle Asya ülkeleri ağırlıklı olan bu kısıtlama dünya gündemine oturmuş durumda.

ABD Beyaz Saray yetkililerinin henüz vize kısıtlaması getirilecek olan ülkelerin belirlenmediği yönünde iddialar yer alıyor. Amerika Birleşik Devletlerinde şuan yapılan çalışmanın vize kısıtlaması değil bazı Avrupa ve Asya'dan gelen insanların ikamet amaçlı, ticaret amaçlı ve en önemlisi turistlik amaçlı vizeleri önemli ölçüde azaltacağı bildirildi.

Konuyla İlgili Çalışmalar Sürüyor

ABD yetkililerinin yapmış oldukları vize açıklaması sonrası bu işlemin halen plan aşamasında olduğunu ve hayata ne zaman geçirileceğinin belli olmadığını söylediler.

Göreve Gelen Trump'a Uçuş Yasağı

Başkan Donald Trump göreve gelmesinin üzerinden 1 hafta geçtikten yani 27 Ocak 2017'de sonra bazı ülkelere gitmesine uçuş yasağı getirildi. Bu ülkeler sırasıyla İran, Suriye, Libya, Yemen, Somali, Çad ve Kuzey Kore'dir. Uçuş yasağı kararının ardından büyük bir grup bu durumu protesto etmiştir ve bu uygulamaya son verilmiş geri adım atılmıştır.

Bu olaydan kısa süre sonra bağlı olduğu durumları yerine getirdiği anlaşılan Çad ülkesi listeden çıkarılmıştır. Trump'ın uçuş yasağı hafifletilerek tekrar yürürlüğe konmuştur fakat Maryland ve Hawaii de bulunan federal hâkimler bu yürürlüğün durdurulmasını sağlamıştır.

ABD Yüksek Mahkemesi, 2018 yılı Haziran ayında içinde Müslüman ülkelerinde bulunduğu 7 ülkeye uçuş yasağı tasarısını oy çokluğuyla Amerika Anayasasına uygun bulmuşlardır.

İlginizi Çekebilir