21
Cu, Oca
32 Yeni Haber

TOBB Tüm İllere Gıda Dolandırıcılığı Uyarısı Yaptı

TOBB Tüm İllere Gıda Dolandırıcılığı Uyarısı Yaptı

Ekonomi

Türkiye’de hali hazırda faaliyetlerine devam eden 365 tane oda bulunuyor. Bu odaların bağlı bulunduğu TOBB, tüm illerdeki odalara yazılı bir talimat gönderdi. Gıda ürünlerinde yapılan taklitlere karşı uyarıların yer aldığı talimat metninde tüm üyelerin bu meseleyi disiplin kurullarındaki toplantılarda ele almaları istendi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin bu metni göndermesinde bakanlık tarafından yapılan denetimler etkili oldu. Geçtiğimiz hafta Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalarda birçok firmanın gıda ürünlerinde hileye başvurduğu ortaya çıkmıştı.

Bakanlıktan Kritik Uyarı

Yapılan laboratuvar testlerinde elde edilen verilere göre birçok firmaya cezai yaptırımlar uygulandı. Bunun yanında bakanlık bu firmalarla ilgili bilgileri TOBB’a iletti. TOBB da her ile gönderdiği yazısında ilgili firmalarla ilgili yapılması gereken tüm disiplin işlemlerinin yapılmasını talep etti.

Bakanlık firmaların bilgilerinin yanında vatandaşın sağlık ve hatta hayatını tehlikeye atan firmaların tüm test sonuçlarını da TOBB’a gönderdi. TOBB bilindiği gibi firmaların sattığı ürün özelliklerinin gerçeğe uygun olup olmadığı ve tartılarda hile yapılıp yapılmadığı gibi denetlemeleri yapıp ceza uygulayabiliyor.

Ne Olmuştu?

TOBB’un disiplin kurullarını harekete geçirmesiyle devam eden süreç bakanlık tarafından yapılan gıda denetlemeleriyle başlamıştı. Süt ürünlerinin, yağların, takviye gıdalarının, çikolataların vb. birçok gıdanın denetimi yapılmış ve sonucunda 229 firmanın bu gıda ürünlerinde oynama yaptığı belirlenmişti. Böylece 2002 senesinden beri 1443 tane firmanın bu yollara başvurduğu açıklandı.

İlginizi Çekebilir