01
Çrş, Ara
28 Yeni Haber

Merkez Bankası Kripto Para Çıkaracak

Merkez Bankası Kripto Para Çıkaracak

Ekonomi

Cumhurbaşkanlığı'nın 2020 için Programına aldığı, TCMB tarafından blockchain teknolojisi hakkında detaylar gelmeye başladı.

Önümüzdeki yıl için Cumhurbaşkanlığı Programına dahil edilen Merkez Bankası tarafından yerli bir kripto para birimi çıkarılması için çalışmalar sürüyor. Edinilen bilgilere göre bu kripto para birimi için yapılması planlanan Anlık Ödeme Sisteminin yazılım geliştirme süreçleri tamamlandıktan sonra test süreci başlayacak. 

Kripto Para Birliği Kurulacak

Finansal teknolojileri de (mobil ödemeler, para transferleri) desteklemesi için bir uygulama süreci planlanırken bu sürecin bir kamu kurumu aracılığı ile koordine edilmesi düşünülüyor. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından yönetilecek bu süreç Fintek (Finansal Teknolojiler) alanına yönelik mevzuat çalışmalarını da kapsayacak.

Ayrıca Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği kurularak bu alanda kanun değişiklikleri de yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı Finans Teknopark Kuracak

Tüm bu çalışmaları bu alana yönelik çalışmalar yapılması amacı ile İstanbul Finans Merkezi içinde bir Finans Teknopark kurulması takip edecek. Ödeme sistemlerinin denetimi ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılacak.

Elektronin ödeme yöntemlerinin daha etkin kullanılması amacı ile bankaların elektronik sistemleri hakkında yeni bir yönetmelik çıkarılması planlanıyor.

İlginizi Çekebilir