27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Tapu Senedi Artık E- Devlet'ten Alınacak

Tapu Senedi Artık E- Devlet'ten Alınacak

Ekonomi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tapuda da yeni bir dönem başlıyor. 2020 yılından itibaren artık tapu senetleri e- Devlet'ten alınacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2020 programı kapsamında tapu kayıtlarını ve belgeleri almak için tapu dairelerine gitmeye gerek kalmayacak. Cumhurbaşkanlığı programı kapsamında 2020'nin ilk yarısından itibaren ipotek belgesi, taşınmaz tapu kaydı, tapu senedi ve diğer tapu kayıtları e- Devlet üzerinden alınacak.

Tapu Dairelerinden Alınıyordu

Tapu senedi, taşınmaz malın kaydı, hisseli taşınmaz tapu kaydı ve ipotek belgesi almak isteyen vatandaşlar tapu müdürlüklerine gitmek zorunda kalıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2020 için düzenlediği Cumhurbaşkanlığı Programı kapsamında artık bu belgeler tapu dairesine gidilmeden de alınabilecek. 2020 senesinin ilk yarısına yetiştirilmesi planlanan proje kapsamında tapu ve ilgili belgeler e- Devlet'ten alınacak.

2020'de E- Devlet'ten Alınacak

Taşınmaz mallarla ilgili olan söz konusu belgeler 2020 yılın ilk yarısından itibaren artık tapu müdürlüklerine gitmeden alınabilecek. Söz konusu 4 belgenin geçerli olabilmesi için tapu müdürlüklerinden alınması zorunluydu. Çalışmaları başlayan proje dahilinde evrakları temin etmek isteyenler tapu müdürlüklerine başvuru yapmak zorunda kalmayacak. Elektronik ortamda e-devlet üzerinden söz konusu resmi belgeler temin edilecek.

İlginizi Çekebilir