28
Prş, Eki
27 Yeni Haber

Suudi Arabistan ve Rusya Arasında Kriz

Suudi Arabistan ve Rusya Arasında Kriz

Ekonomi

Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki savaş ABD'li Whiting Petrolünün iflasın sebep oldu.

Korona salgının küresel talepleri düşürmesiyle bazı krizler baş göstermeye başladı. Rusya ve Suudi Arabistan'ın kendi aralarındaki petrol savaşı ABD'yi etkiliyor. ABD Petrol üreticisinin Whiting Petrolleri firmasının iflasının bu sebeple gerçekleştiği söyleniyor. Petroldeki düşüş en çok ABD'yi vurarak şirketleri iflasa sürüklüyor. Ülkedeki bu süreç iflasları peş peşe getirirken ilk iflas Whiting'ten geldi. Petrol şirketi, Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki gerilimin en büyük kurbanı oluyor.

Hisseler %91 Oranında Düştü

1 Ocak itibari ile 66 dolar olan Brent Petrol 22 dolara kadar düştü. Batı Teksas tipi petrolün ise varil fiyatlarında düşüş yaşanıyor. 1 varil 61 dolarken şuan 22 dolar seyirlerinde. Forbes'un özel haberlerine göre Denver şirketinde iflaslar kapıda gibi gözüküyor. Denver merkezli şirketlerin en son işlem gören hissesi 91 oranından düşerek en büyük düşüşü yaşıyor. Yüzde 12 daha değer kaybeden şirket işlemlerini kapatarak iflas bayrağını çekti.

Şirket Petrolde Israrlı

Şirket petrol operasyonlarında ise devam kararı aldığını açıklıyor. 485.4 milyonluk rezervi ile kaya petrolü üretmeye devam ediyor. Bu kararı olumlu karşılanan şirketin kısa sürede kendini toplayarak yeniden şirket kuracağı bekleniyor.

İlginizi Çekebilir