19
Sal, Eki
23 Yeni Haber

Suriye Rus Turistler İçin Tatil Rezervasyonlarına Başlıyor

Suriye Rus Turistler İçin Tatil Rezervasyonlarına Başlıyor

Ekonomi

Suriye uzun zamandır iç savaş halinde bulunduğu için turizm faaliyetleri yeterli ilgiyi görememiştir. Ancak, uluslararası koordinasyon ile savaş ortamının büyük ölçüde sona ermesi sayesinde turizm hareketliliği başladı.

Bu kapsamda Suriye’ye ilk turizm rezervasyonları iki Rus tur operatörü tarafından başlatıldı. Rus tur operatörlerinin Suriye’ye tur satışlarının başladığını duyurmasının ardından yoğun talep gördüğü açıklanmıştır.

Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Kommersant ise bu durumu “Turistler cepheye rezervasyon yapıyor” haber başlığı ile yayımladı. Rus tur operatörleri duyurunun ardından ilk etapta 50 turistin Suriye’ye gittiğini ve bu sayının on binlere ulaşacağının tahmin edildiğini duyurdu.

35 Dolara Suriye Vizesi

Rus Dışişleri Bakanlığı Suriye’nin terör tehlikesi altında olduğu için gidilmesinin uygun olmadığı belirtilmiştir. Suriye Konsolosluk bölümünün internet sayfasında ise Rusya Pasaportuna sahip olanların vizesiz olmadığı bildirildi. Rusya’da bulunan iki Tur Operatörü ise Pasaportu olanların Suriye sınır kapılarında 35 dolar karşılığında vize aldıklarını açıkladı.

İki tur operatörünün öngörülerine göre 2 veya 3 yıl içerisinde Suriye’nin gözde turizm merkezlerinden biri haline geleceği ifade edilmiştir. Suriye’de turizm hareketlenmesi Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) raporlarında da göze çarpıyor.

FSB’nin raporlarına göre yılın ilk 9 ayında 334 Rus vatandaşın turist olarak Suriye’ye gittiği yer almıştır. Suriye tatili için iki Rus tur operatörünün internet sayfalarından satışların devam ettiği biliniyor.

İlginizi Çekebilir