27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

SGK Gündemi Sarsan İddialara Yanıt Verdi

SGK Gündemi Sarsan İddialara Yanıt Verdi

Ekonomi

Almanya'da yaşayan 700 bin kişiye sahte emeklilik verildiği yolundaki iddialara SGK'dan açıklama geldi. İddialar, bu kişilerin sahte emekliliğinin SGK'ya faturasının 25 milyar dolar olduğunu söylüyordu. Konuya ilişkin olarak, SGK yazılı bir açıklamam yayınladı ve haberlerin gerçek dışı olduğunu belirtti.

SGK Yazılı Olarak Yanıt Verdi

Almanya'da yaşayan 700 bin kişiye sahte emeklilik verildiği iddiası, gündeme bomba gibi düşmüştü. SGK'nın bu yolla 25 milyar dolarlık bir zarara uğratıldığı iddiası üzerine gözler bu kuruma çevrildi. SGK, konuyla alakalı olarak, yazılı bir açıklama yayınladı. Kurum, iddiaların art niyetli ve gerçek dışı olduğunu belirtti. Kurumun her yıl Sayıştay tarafından denetlendiğinin altı çizilen açıklamada, her işlemin denetime tabi olduğu bu tür bir istismarın yapılmasının imkansız olduğu vurgulandı.

Denetim ve Denetleme Vurgusu

SGK Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, söz konusu haberde 700 bin kişinin emeklilik ikramiye ve maaşlarının SGK tarafından geri istendiği şeklindeki iddiaların da gerçek olmadığı açıklandı.

Kurum başkanlığınca yapılan yazılı açıklamada, bu tür haberlerin periyodik olarak ve art niyetli bir biçimde yapıldığına dikkat çekildi. Kurumun, paravan şirketlere yönelik denetimleri çok sıkı bir şekilde sürdürdüğü ve sahte emeklilik sağlayan şirketlere müsamaha gösterilmediği ifade edildi.

SGK, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı paravan emeklilik şirketlerine karşı uyardı ve şüphe duyduklarında büyükelçiliklerimize bildirmelerini rica ederiz, ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir