28
Cu, Oca
21 Yeni Haber

SGK'dan Yeni Yasa

SGK'dan Yeni Yasa

Ekonomi

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan gelen yeni yasaya göre; emeklilik işlemleri, emeklilik aylığı ve işe giriş çıkış işlemleri için vatandaştan ıslak imza istenmeyecek. Bu işlemler ile uğraşanların artık ıslak imza için koşmaları gerekmiyor. Sadece e-devletten alınan belgeler bu işlemler için yeterli oluyor. SGK'dan milyonları ilgilendiren bu önemli yazı çok büyük rahatlık ve maksimum hizmet kalitesi getirecek nitelikte duruyor.

E-Devlet Belgesi Yetiyor

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının tüm kamu kuruluşlarına gönderdiği yazıda Cumhurbaşkanlığı genelgesi hatırlatıldı, bürokrasi azaltıldı ve halkın istekleri ön plana çıkartıldı.

Çoğu kurumun ıslak imza istemesi vatandaşlar tarafından sorun teşkil ederken hali hazırda çalışan insanlar bu tür işlemlerle zaman kaybetmek istemediklerini sıklıkla dile getirdi. SGK ise yazısında, milletine hizmeti en iyi ve en süratli bir şekilde verilmesi gerektiğini ve devleti ve milleti zedeleyen uygulamalardan kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Kimler İçin Hangi Belge Yetiyor?

Doğruluğu e-devlet üzerinden kabul edilen her belge artık geçerli olacak. Bu esnada gereksiz bürokratik süreç ve vatandaşı geri planda tutan uygulamaların da önüne geçilmesi planlanıyor.

Doğruluğu kabul edilen; SGK Tescil ve Hizmet Döküm Belgesi, Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi, 4\A İşe Giriş Çıkış Bildirgesi, 4\A 4\B ve 4\C Emekli Aylık Bilgisi belge temininde vatandaştan ıslak imzalı bilgi ve belge istenmeyeceği bildirildi. Yeni yasanın getirdiği bu uygulamanın ise vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir