27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

Rusya'ya Yapılan Domates İhracatının Kotası Artırıldı!

Rusya'ya Yapılan Domates İhracatının Kotası Artırıldı!

Ekonomi

Rusya'ya yapılan domates ihracatında artan rakam üreticiyi sevindirdi. 150 bin ton olan kota 200 bine çıkarıldı. Yenilenen kota rakamı için ihracatlara 7 Mart tarihinde yeniden başlanacak.

Rusya domates ihracat rakamlarının tamamlanması sebebiyle tıkanıklık yaşayan Ege İhracatçı Birlikleri, kotanın artması için yaptıkları çalışma ve girişimlerin karşılığını almayı başardı.

Domates İhracatındaki Kota Kaldırılmalı

Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ege İhracatçı Birlikleri Rusya'ya yapılan domates ihracat kotasının 200 bin tona çıkarttı. 2019 yılında sadece 98 bin tonda kalan ihracat rakamı bu yıl kısa sürede karşılandı. Domates ihracatında kotanın kaldırılmasına yönelik çalışmalar büyük bir hız ve kararlılıkla devam ediyor.

Domates üretiminde ihtiyacı karşılayamayan Rusya bu yıl Corona virüs sebebiyle Çin'den yaptığı alımları da durdurdu. İhracatta sürekliliğin sağlanabilmesi amacıyla masaya oturan iki tarafta kazançlı çıktı. Türk domatesine en yüksek talebi gösteren Rusya, ülke ihracatına sağladığı katkıyla sadece üreticileri değil ihracatın gerçekleşmesinde emeği geçen her sektörün yüzünü güldürdü.

İlginizi Çekebilir