21
Cu, Oca
32 Yeni Haber

Rusya’nın Haberiyle Üretici Sevindi

Rusya’nın Haberiyle Üretici Sevindi

Ekonomi

Domates ithalatı konusunda Türkiye ve Rusya arasında işbirliği yapılırken son zamanlarda çıkan haberler biraz korkutmuştu. Türkiye’den ithal edilen domatesin kotası 150 binden 200 bin tona yükseldiği belirtilmektedir. Rusya’nın Türkiye’den aldığı domates oranı arttığından ülkenin geliri de artmaktadır. Domatesin en büyük pazarlarından olan Rusya, bu konuda Türkiye ile gereken adımı atarak domates ihraç eden firmalardan destek almaktadır.

Türk ihracatçısı Kotayı Dolduracak

Rusya’da ihtiyaç duyulan domates miktarının büyük çoğunluğu Türkiye’den kaynaklanmaktadır. Türk ihracatçısı 50 bin tonluk kotayı doldurtmak için kolları sıvadı. Girişimlerin çoğu için üreticiler gereken önlemleri alarak tüm hazırlıklara başlamıştır. Uzun süredir haber bekleyen üreticiler son zamanlarda ayaklanarak ekimlere başlayarak domates üretimleri giderek artmaktadır.

Kota artımında devlet destekli tüm adımlar atılmaktadır. Geçen yıl ihracatta yüzde 186 artan domates bu yıl bu oranın da üzerine çıkacaktır. Türkiye’den Rusya’ya yine domates gönderimi sistemler doğrultusunda gönderilecektir. Rusya sınırından dönecek kamyon olmayacağına sevinen üretici düğmeye basmış oldu.

İlginizi Çekebilir