21
Cu, Oca
32 Yeni Haber

Rusya'ya İhraç Edilen Mandalinalar İmha Edildi

Rusya'ya İhraç Edilen Mandalinalar İmha Edildi

Ekonomi

Son yıllarda Türkiye'den Rusya'ya ihraç edilmekte olan ve maalesef akabinde imha edilen veya Türkiye'ye iade edilen birçok ürün duyulmuştu. Bu ürünler arasında domates, erik, üzüm, patatesi, portakal ve daha birçok ürüne alışığız.

Genellikle üretim biçimi sebebi ile iade ve imha edilen bu ürünlere oldukça garip bir sebeple imha edilen mandalinalar eklendi.

Tam 21 ton Mandalinanın İmha Edilme Sebebi Nedir?

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da yer alan bir Türk firmasından, Rusya'nın St. Petersburg şehrinde bulunan bir Rus firmasına yapılan 21 ton mandalina, Rusya Tarım Denetim Ajansı tarafından izlemeye takıldı.

Bir baskın esnasında Türkiye'den giden 21 ton mandalina ile alakalı bilgi farklılığı tespit eden Rus yetkililer, oldukça garip bir sebeple tüm mandalinaları imha etme kararı aldılar. Yapılan incelemede Türkiye'den giden 21 ton mandalinanın menşeinin İstanbul olarak gösterilmesi ancak incelemeden çıkan sonuca göre mandalinaların ABD menşeili olması bu kararı almaya yetti.

Eksik ve Hatalı Etiketlendirme Mandalinaların Sonu Oldu

Türkiye'den giden tarım ürünlerinde Rusya'nın tavrı malum. Daha önce ürün kalitesizliği, ürün sınıfının birinci sınıf olmaması, hormon içermesi, gdo değişikliği gibi birçok sebebe dayandırılan iade ve imha işlemleri bu defa hatalı etiketlendirme sebebi ile oldu. İlk kez böyle bir sebep dolayısı ile el koyulan mandalinaların tamamı Rus yetkililer tarafından imha edildi.

İlginizi Çekebilir