27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

Rusya İhracatında Kötü Haber

Rusya İhracatında Kötü Haber

Ekonomi

Rusya ülkemizden tonlarca domates ithal eden bir ülke. Ancak Rusya Tarım Bakanlığı artık ülkesindeki domates ve salatalık üreticilerini destekleme kararı aldı. Karar henüz onaylanmadı, ancak onaylanır ise domates üreticileri için kötü bir haber olacak.

2020 İtibari İle Alımlar Sınırlandırılacak

Rusya Tarım Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde, Türk domates ve salatalık üreticileri için kötü bir açıklama yapıldı. Açıklamaya göre Rusya Tarım Bakanlığı yerli domates ve salatalık üreticilerini destekleyecek ve seracılık için faaliyete geçecek.

Buna bağlı olarak da 2020 yılında yaptıkları domates ve salatalık ithalatına sınırlandırma getirilecek. Bakanlık özellikle de hastane ve okul gibi devlet kurumlarında kullanılacak salatalık ve domatesin ithal olmasını istemiyor.

Domates Üreticileri Endişeli

Rusya daha önce 2016 yılında da bir sınırlandırmaya gitmiş ve sığır eti, şarap, kanatlı hayvan eti, şeker ve domuz eti gibi ürünlerin ithalatına kota koymuştu. Ancak o dönem tarım ürünleri bu listenin dışında kalmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise Rusya Tarım Bakanlığı tarafından yeni bir liste hazırlandı ve bu listede domates ve salatalık da yer aldı.

2015 yılında Türkiye’nin bir Rus uçağını düşürmesi sonucu iki devlet arasında kriz yaşanmış ve 340 bin ton domates ihracı 50 bin ton ile sınırlandırılmıştı. Şu an ise 100 bin ton civarında seyreden kotanın 150 bin tona çıkarılması hedeflense de henüz bu yaklaşıma olumlu bir yanıt gelmiş değil.

İlginizi Çekebilir