18
Pzt, Eki
33 Yeni Haber

Riyal Düştü Vatandaşlar Döviz Bürolarına Akın Etti

Riyal Düştü Vatandaşlar Döviz Bürolarına Akın Etti

Ekonomi

Son zamanda düşüşte olan Riyal, İranlıları döviz bürolarının önünde uzun kuyruklar oluşturmalarına sebep oldu. Düşüş sebebi ile vatandaşlar ellerinden Riyal'i çıkartmak için döviz bürolarına akın etti. 

Karaborsa Oluştu

Değerini kaybeden Riyal'i elinden çıkarmak isteyen İranlılar döviz bürolarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Erken saatlerde sıraya girerek ellerindeki Riyal'i bozdurmak isteyenler ve fırsattan istifade ederek düşük fiyattan döviz alıp karaborsa'da daha yüksek fiyata satarak kar elde etmeye çalışanlar oldu.

Döviz fiyatlarındaki dalgalanma sorunu ile karşılaşan İran Merkez Bankası, yıllık belirlediği faiz oranını 2 hafta için yüzde 15'ten yüzde 20'ye yükseltti. Ayrıca İran Merkez Bankası önemli bir karar alarak ABD Doları ile ithalat yapımı kısa bir süre için yasakladı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin 5 yıllık iktidar sürecinde istikrarlı bir şekilde ilerleyen İran Riyali, son birkaç ay içinde yüzde 20 lik bir kayba uğradı.

3 Ay önce 10 Bin TL'lik İran Riyali satın almış olsaydınız bugün 842 TL zararınız olabilirdi. Zarar bugün baz alınarak hesaplanmıştır. Değişiklik gösterebilir.

İlginizi Çekebilir