20
Çrş, Eki
30 Yeni Haber

Plastik Poşetler Yeni Yılda da 25 Kuruş Üzerinden Ücretlendirilecek

Plastik Poşetler Yeni Yılda da 25 Kuruş Üzerinden Ücretlendirilecek

Ekonomi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin görüşmesi sonrasında, yeni yılda da plastik poşetlerin aynı fiyatlar üzerinde ücretlendirilmesine karar verildi. Plastik poşet kullanımını en aza indirmek için çıkarılan bu sistem, son derece başarılı olmuş ve insanların plastik poşet kullanımını azaltmıştır. Marketlerdeki plastik poşet satışına herhangi bir zam getirilmeyerek tüketicilere yine aynı şekilde kullanım sağlanacaktır.

Fiyat Artışı Yeni Yılda da Beklenmiyor

1 Ocak 2019'dan beridir hayata geçirilen bu uygulamanın çevre için çok fazla faydası olmuştur. Birçok kişinin eleştirmiş olduğu bu uygulama bir taraftan eleştirilirken bir taraftan da çevreyi korumak adına çok güzel bir karar olduğu düşünülmüştür. Yeni yılda da bu uygulama aynı şekilde devam edecek ve tüketiciler perakende satış noktalarından poşeti 25 kuruş ödeyerek satın alabilecek.

Plastik Poşetin Fiyatı Aynı Kaldı

Gerçekleştirilen toplantı sonrasında Çevre Şehircilik Bakanlığı ve plastik sektörü temsilcileri ortak bir karara varmış ve plastik poşete zam yapılmamasını uygun görmüştür. Halkın plastik poşet kullanımı azaltan bu uygulama, yeni yılda aynı etkileri uyandıracağa benziyor.

Çok fazla alışveriş yapan halk, eskiden alışverişleri sonrasında çok fazla poşeti ücretsiz alabiliyorken 2019 başlangıcında yapılmış olan düzenlemeyle alışverişlerinde kullandığı poşetler için ödeme yapmaya devam edecek. Bu sayede poşet kullanımını alt seviyelerde tutmaya devam ederek çevreye daha az zarar verecek. Doğada çok geç kaybolan poşet yeni yılda da aynı şekilde kullanımı olacağa benziyor.

İlginizi Çekebilir