21
Cu, Oca
32 Yeni Haber

Operasyonlar dolar Kurunu Neredeyse Etkilemedi !

Operasyonlar dolar Kurunu Neredeyse Etkilemedi !

Ekonomi

Barış pınarı harekatı ile ekonominin olumsuz etkilenebileceği hakkındaki yorumlar gerçeği yansıtmadı.

9 Ekim 2019 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin başlatmış olduğu Barış Pınarı Operasyonu başlarken ekonomi yönünde çok iyi tüyolar aldığını düşünen borsa yatırımcıları biraz hayal kırıklığına uğramış olabilir. Görünen o ki yaklaşık 10 günlük operasyon süresince Türkiye bu durumu atlatmasını ve en az zararla bu işten çıkmasını da bildi. 

Dolar düşmesi bekleniyor 

Barış Pınarı Harekatının ertesinde %1'lik artışla ufakta olsa dolar yatırımcılarını düşündüren dolar bugünlük kur farkıyla neredeyse aynı fiyata geri düşmüş durumda. Peki bundan sonra dolar fiyatlanmasında ne gibi bir etken olur da fiyat düşer ? Devletin dik durmasıyla beraber yapılan antlaşma kararlarıyla beraber terör unsurlarının ülkemizden bir nebze uzak kalacağını düşünürsek bu adım biraz da olsa yabancı yatırımcı getirecektir diye düşünüyorum.

Eğer adımlar güzel atılırsa 2017 ve 2018 senesinde yaşanan terör ve fetö olaylarından sonra bu seneyi sorunsuz atlatırsak turizm sektörününde doların düşmesinde etkin bir rol oynaması bekleniyor. Vergilendirme ve taksit konusunda hükümetin  yapmış olduğu çalışmalar elektronik cihazlarda ithalat sayılarını az da olsa düşürdü bu faktörün de gelecek yıl için biraz daha etkili olması bekleniyor . 

İlginizi Çekebilir