27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

Öğrencilerin Kredi Ve Yurtlar Kurumu Borçları Yapılandırılıyor

Öğrencilerin Kredi Ve Yurtlar Kurumu Borçları Yapılandırılıyor

Ekonomi

Öğrenciler okul yıllarında devletten aldıkları kredileri mezun olduktan sonra ödemeye başlıyor. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı ödeme yapamayan ve borcu artan kişiler borçların yapılandırılma haberlerini merakla bekliyor.

Bakan’dan Sevindirici Haber

Bakan Berat Albayrak kyk borçların ödeyemeyen ve borçların ertelenmesi gibi taleplerde bulunan kişilere sevindirici bir haber verdi. Albayrak yaptığı açıklamada kredi ve yurtlar kurumuna ait borcu olan kişiler için önümüzdeki yıl yani 2020 hayata geçirilecek çalışmaların yürütüldüğünü anlattı. Bakanın açıklamaları borçluları sevindirirken kişiler kyk borçlarıyla ilgili yapılacak düzenlemenin hayata geçmesini merakla beklemeye başladılar.

5 Milyondan Fazla Borçlu Kişi Bulunuyor

Eğitim zamanında devlet desteği alan ve borcun ödemekte sıkıntı çeken 5 milyonun üzerinde öğrenci buluyor. Ekonomik sıkıntılar ve işsizlik sorunu nedeniyle kredi borçlarını ödeyemeyen kişiler devletten bu konuda yardım bekliyor. 2020 yılında KYK borçları ile ilgili hayata geçirilecek uygulamanın borçların faizlerinin silinmesi ve taksitlerinin yeniden yapılandırılması şeklinde olması bekleniyor.

Borçların silinmesi için yapılan imza kampanyasında kredi alan çok sayıda kişi bulunuyor. Bu kişiler söz konusu kredi borçlarının tamamen silinmesi için istek yapıyor olsa da okul zamanında alınan kredilerin tamamen silinmesi için devlet tarafında bir hazırlık bulunmuyor. Geçmişten kalan borçlarını ödeyemeyen kişiler için adli işlem başlatılırken bu yeni yapılandırma haberinin sonuçlarını birçok kişi merak ediyor.

İlginizi Çekebilir