01
Çrş, Ara
28 Yeni Haber

Nike Ağrı'ya Fabrika Açıyor

Nike Ağrı'ya Fabrika Açıyor

Ekonomi

Amerika'lı spor kıyafetleri üreticisi Nike 528. fabrikasını Ağrı'ya açmayı planlıyor.

Dünya genelinde 41 ülkede fabrikası bulunan Nike firmasının Türkiye'de hali hazırda üç adet fabrikası faaliyet gösteriyor. Toplamda 527 adet üretim merkezi bulunan firma bir sonraki fabrikasını Ağrı ilimize açmayı planlıyor. 

Cummhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin Ağrı mitinginde açıkladığı üzere, Amerikalı spor malzemeleri üreticisi Nike Ağrı'da fabrika kurmaya hazırlanıyor. Açılması planlanan fabrikada yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlanabileceği düşünülüyor. 

1964 Yılında kurulan firma dünya genelinde 41 ülkede 527 fabrikada yaklaşık 1 milyon 70 bin insana istihdam sağlıyor fakat fabrikalar üçüncü parti şirketler trarafından işletiliyor yani firmanın kendi fabrikası bulunmuyor.Ayrıca firmaya hammede tedariği yapan fabrika sayısı da 77 olarak biliniyor tedarikçi firmalar 11 farklı ülkede bulunuyor. 

Firmanın en çok fabrikası Çin'de bulunurken en çok çalışan ise Vietnam'da bulunuyor. Çin'de 116 tesisi bulunurken Vietnam'da 458 bin çalışanı bulunuyor. Üretim kapasitesi açısından ise kendi ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri geliyor. ABD'de 41 adet fabrikası bulunan firmanın 5 bin 723 kişiyi istihdam ediyor.

Türkiye'de bulunan bir fabrikada spor ekipmanları üretiliyor diğer iki fabrikada ise kıyafet üretimi yapıyor. Türkiye'de ayyakabı üretimi yapmayan firma yeni açılacak fabrikada hangi ürün gamından üretim yapılacağı ise henüz açıklanmadı.

İlginizi Çekebilir