28
Cu, Oca
22 Yeni Haber

Neden Para Verip Kanalı Geçsinler

Neden Para Verip Kanalı Geçsinler

Ekonomi

Uzun süredir tartışılan konulardan bir tanesi olan Kanal İstanbul konusunda sorulan soruların ardı arkası kesilmiyor. Son olarak sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi de gündeme geldi. Gemilerin hali hazırda herhangi bir bedel vermeden geçtikleri boğazdan neden para vererek geçmek isteyecekleri konusunda akıllarda soru işareti bulunuyordu. Bunu Çevre ve Şehircilik Bakanı açıkladı. Gemilerin boğazdan geçerken ödeme yaptıkları ve bu sorunun anlamsız olduğu konusunda da yorumlar yapan bakandan ÇED raporu konusunda da bilgilendirmeler geldi.

Bekleme Süreleri

Sorulan sorunun mantığa aykırı olduğunu dile getirerek konuşmasına başlayan bakan boğazlardan bedava geçişlerin söz konusu olmadığını da açıkladı. Römork, kılavuzluk veya farklı isimler altında alınan bedellerin olduğunu da söyledi. Bu bedellere ek olarak ayrıca bekleme sürelerinin da göz önüne alınması gerektiği konusunun altını çizdi. Bu veya benzer nedenlerden dolayı Kanal İstanbul'un tercih edilir bir geçiş olduğunu da belirtti.

İmamoğlu'nun Yorumu

İmamoğlu tarafından son olarak açıklanan karşı çıkmalar konusunda da yorumda bulundu. Kamu kurum ve kuruluşlarının da bulunduğu 50'ye yakın temsil ile gerçekleşen toplantılarda imzaların olduğu da konuşuldu. Toplantı tutanaklarında imzaların olmasının kabul anlamına geldiği de aktarıldı. Projenin toplamda kullanılan su rezervlerine etkisinin ise %3 olduğu söylendi. Bu nedenle projenin yapılması konusunda çevreye olumsuz etkinin olmadığı da bakan tarafından vurgulanmış oldu.

İlginizi Çekebilir